Jdi na obsah Jdi na menu

Lolita Styl

16. 8. 2010

Co je to Lolita?

Jedná se o módní styl, resp. pro spoustu dívek je i stylem života.

Šaty se inspirují módou viktoriánské a edwardiánské éry, taktéž rokokem. Spousta krajek a volánků, starodávné motivy, důraz na ženskost, roztomilost, krásu a eleganci.

Šaty vždy sahají ke kolenům a mají velmi širokou sukni, pod kterou se vždy nosí nadýchaná spodnička. To je hlavním znakem této módy. Svůj vzhled ladí do posledního detailu, od nádherných účesů se spoustou lokýnek a extravagantních doplňků do vlasů, až po speciálně vybrané lolitkovské botky na platformě se spoustou mašliček a ozdob. Lolity chtějí vypadat jako dokonalé porcelánové panenky... nebo jako ty nejkrásnější princezny z pohádek.

Je více pod-druhů této módy. Od velmi elegantní Classic Lolity, přes temnou Gothic Lolitu až pod neuvěřitelně roztomiloučkou Sweet Lolitu. Viz odkaz styly.

Název "Lolita" si spoustu lidí spojuje se stejnojmenným románem, co napsal pan V. Nabokov, ovšem tento módní styl s ním nemá nic společného a nijak se na tento román neodkazuje. Lolita móda vznikla ještě dříve, než byla v Japonsku tato kniha vydána. Pokud se Lolita móda odkazuje aspoň trošku na nějakou knížku, byla by to spíše "Alenka v říši divů" (^_-)

Původ tohoto názvu je nejistý. Spousta lidí tvrdí, že "Lolita" je náhodně vybrané křestní jméno (španělského původu). Stejně tak by tato móda mohla nést jakékoliv jiné roztomilé dívčí jméno.

Tento módní styl má svůj původ v Japonsku. (Ano, všechny věhlasné butiky s touto módou pocházejí z Japonska.) Spadá mezi "pouliční japonskou módu", kterou je známá např. čtvrť Harajuku, kde se stovky fanoušků této módy o víkendech schází. Pouliční japonská móda chce šokovat svým extrémním vzhledem... je to protest mladých Japonců proti upjaté společnosti Japonska.

Ovšem v dnešní době už Lolita dávno není jen protestem, zvláště pro zahraniční dívky má naprosto jiný význam. Je to možnost, stát se aspoň na chvíli krásnou princeznou... a pro některé se tato móda stává i životním stylem.

Ale zpátky k historii. Lolita móda začala vznikat už v 80. letech, ovšem hodně populární se stala až tak kolem roku 1997, to hlavně díky skupině Malice Mizer, jejíž leader a kytarista Mana se do těchto šatů obléká. Nyní je už tato móda známá po celém světě a její popularita stále roste... japonské butiky začaly prodávat do zahraničí, časopisy s touto tématikou se začínají vydávat i v angličtině. A již existuje i mnoho "nejaponských" Lolita značek po celém světě, i u nás v ČR.

Zkopírováno z: http://gothiclolita.wz.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář